- Psi
- Suha hrana za pse (briketi)
- Pasji briketi Pala
- Pasji briketi Ziwi Peak
- Pasji briketi Orijen
- Pasji briketi Acana
- Pasji briketi Platinum
- Pasji briketi Natural & Delicious
- Pasji briketi Farrado
- Pasji briketi Primordial
- Pasji briketi Essential Foods
- Pasji briketi Brit
- Pasji briketi Happy Dog
- Pasji briketi Arden Grange
- Pasji briketi Cibau
- Pasji briketi Josera
- Mokra hrana za pse (konzerve)
- Priboljški za pse
- Razno
- Suha hrana za pse (briketi)
- Mačke
- Znamke
Srčna glista
20/05/2020
Posodobljeno: 12/05/2024
Srčna glista ali dirofilarioza je parazit, ki resno ogroža zdravje predvsem psov, mačk in dihurjev. Človek se okuži izjemno redko. Prenašalec srčne gliste je komar. Srčna glista se prenaša iz živali na žival. Ko komar piči okuženo žival, vanj vstopijo ličinke srčnega črva. V cca dveh tednih se razvijejo v kužne ličinke. Na novo žrtev – žival se prenesejo s pikom kužnega komarja – prenašalca ličink.
Ker srčna glista potrebuje za svoj razvoj vmesnega gostitelja – komarja, je ta bolezen pogostejša v vlažnih in toplih krajih, idealnih za bivanje in razmnoževanje komarjev (mediteransko podnebje oz. Primorje v Sloveniji). Po okužbi psa potrebujejo ličinke v pasjem organizmu cca 6 mesecev, da se razvijejo v odraslega črva. Ta lahko doseže dolžino do 35 cm. V vmesnem času potujejo po krvnem obtoku okužene živali, dokler ne dosežejo ožilja pljuč oz. srca. Črvi poškodujejo ožilje in otežujejo pretočnost krvi. Odrasli črvi (stari 5 do 7 mesecev) obeh spolov se začnejo v organizmu okužene živali pariti in s tem ustvarjati nove ličinke, ki potujejo po krvnem obtoku okužene živali. Kužne postanejo, ko preko pika komarja vstopijo v njegovo telo, kjer se prelevijo v kužno obliko. Odrasle srčne gliste lahko preživijo v okuženem psu 5 do 7 let.
Znaki okužbe psa s srčno glisto
Na začetku okužbe oziroma v fazi okužbe z ličinkami psi ne kažejo posebnih znakov, dokler se ličinke ne razvijejo v odrasle srčne gliste. Prav tako se znaki ne pokažejo pri vseh okuženih psih. Ob napredovanju bolezni lahko opazite pri psu:
- občasno pokašljevanje (blagi znaki),
- hitro utrujenost (blagi znaki),
- izgubo apetita (hudi bolezenski znaki),
- oteženo dihanje (hudi bolezenski znaki),
- hujšanje (hudi bolezenski znaki),
- pospešen srčni utrip (hudi bolezenski znaki),
- apatičnost (hudi bolezenski znaki),
- nabiranje tekočine v trebuhu (hudi bolezenski znaki).
Diagnoza okužbe s srčno glisto
Okužbo diagnosticira izbrani veterinar z odvzemom krvi. Pri tem mu pomaga pogovor z lastniki o preteklih potovanjih na območja, ki bi lahko bila vir okužbe. Za natančnejšo postavljanje diagnoze si lahko pomaga z rentgenskim slikanjem prsnega koša psa, ultrazvokom srca, ekg-jem srca …
Zdravljenje psa, okuženega s srčno glisto, je izjemno zahtevno. V začetni fazi praviloma daje lepe rezultate. V napredovani fazi je izjemno težavno in velikokrat neuspešno.
Več možnosti za popolno ozdravitev imajo psi, ki drugače nimajo posebnih zdravstvenih težav. Izbrana terapija uničuje odrasle srčne gliste in ličinke v telesu psa. Pes potrebuje v tem času veliko počitka in morebitna podporna zdravila, ki blažijo vnetne reakcije pasjega organizma.
Preprečevanje okužbe s srčno glisto
Okužbo s srčno glisto lahko učinkovito preprečite z uporabo ustreznih zdravil. Najbolj ogroženi so psi, ki živijo ali potujejo na ogrožena območja (Primorje, Mediteran). Bolj ogroženi so kratkodlaki psi in psi, ki živijo na prostem. Psi s kratko dlako so pikom komarjev bolj izpostavljeni. Ker so komarji najbolj agresivni ponoči, najbolj ogrožajo zdravje zunanjih psov.
Na trgu obstajajo različni pripravki, ki preprečujejo razvoj bolezni: cepivo, tablete, kapljice. Pred pričetkom apliciranja izbranega zdravila strokovnjaki priporočajo, da lastniki opravijo test okužbe psa s srčno glisto. Če psa ne testirate na okužbo in je okužen, bo zdravilo uničilo le ličinke, ne pa tudi odraslih zajedavcev.
Srčna glista se uvršča med 6 najpogostejših pasjih bolezni. Pogoste bolezni psov z opisi in priporočili o ukrepih najdete na sledečih povezavah:
- Rak pri psih.
- Epilepsija pri psih.
- Sladkorna bolezen pri psih.
- Parvovirus pri psih.
- Kužni kašelj pri psih.
Povzeto po: Heartworm disease, AVMA
Podobne vsebine
Nerazvrščeno
Srčno popuščanje pri psih v povezavi z dieto brez žitaric – prevara stoletja
Leta 2019 se je začela gonja proti proizvajalcem hrane za pse brez žitaric. Ameriška agencija za varno prehrano FDA je...
05/06/2024
Prehrana, Zdravje
Prehrana pasjih mladičev vpliva na prebavo psa v odrasli dobi
Nas rezultati sploh ne presenečajo! Da prehrana pasjih mladičev vpliva na prebavo psa v odrasli dobi, smo se naučili že...
02/03/2024
Nerazvrščeno
So psi vsejedci ali mesojede živali?
Uf, uf, uf! Vprašanje, ki razdvaja pasje lastnike po svetu! Če vprašate svetovni splet, boste dobili toliko nasprotujočih si mnenj,...
23/09/2023
Pasme psov, Prehrana, Vzgoja in šolanje, Zdravje
Nakup psa je postala loterija
Nakup psa je postala loterija. Loterija s pasjim zdravjem, celo življenjem, in lastnikovim denarjem. Taka, umazana loterija.Malce dramatičen uvod morda...
16/04/2023
2
Prehrana, Zdravje
Je hrana, bogata z beljakovinami, smrtno nevarna za psa?
Ne. A po mnenju dr. Ryana Yamke (Debunking Pet Food Myths and Misconceptions, Petfood Industry, 2017) ni pomembna količina beljakovin...
31/10/2022